7 důležitých pravidel futsalu, která se musíte naučit před hraním

Míčové futsalové hry jsou velmi oblíbené a nejsou o nic méně konkurenceschopné jako fotbal. Kromě toho, že se dá hrát v menším počtu lidí a na menším hřišti než jeho ‚bratr‘, nejsou pravidla futsalu pro většinu běžných lidí ani příliš složitá. Futsal je sport, který se hraje týmově, přesněji 2 týmy po 5 hráčích (včetně brankářů) v každém týmu. Přestože vypadá jako miniaturní fotbalový míč, míč používaný ve futsalu je menší a tvrdší než míč používaný ve velkém míči. Jedno z nejvíce odlišných pravidel futsalu od fotbalu je, že neexistuje žádný ofsajdový systém. Navíc futsal nezná pojem vhazování, protože futsalový míč, který opustí hřiště, musí být znovu vložen úderem na polní čáru a poté kopnut spoluhráči.

Mezinárodně uznávaná pravidla futsalu

Futsalové oblečení a futsalové boty nejsou to nejdůležitější, co si musíte připravit, když chcete hrát tento jeden sport na oficiální akci. Musíte porozumět průvodci Futsal Laws of The Game 2020 od FIFA, včetně:

1. Futsalový míč

Futsalové míče mají svá specifika Futsalové míče jsou kožené, kulatého tvaru o průměru 62-64 cm. V oficiálních zápasech FIFA také reguluje váhu futsalového míče kolem 400-440 gramů a má sílu odrazu 50-65 cm.

2. Substituce

Na rozdíl od fotbalu nemusí střídání ve futsalových předpisech čekat na schválení rozhodčím. Jinými slovy, hráči z okraje čáry mohou přímo vstoupit na hřiště během hry, pokud nahrazovaný hráč opustil hřiště jako první. Počet střídání není omezen. V soutěžích FIFA (např. Světový pohár ve futsalu) nebo v regionálních federacích (např. AFC pro Asii a UEFA pro Evropu) je však střídání obvykle omezeno na maximálně 9 střídání na zápas. Toto pravidlo neplatí, pokud je na hřišti hráč, který se chce střídat ve funkci brankáře. V tomto případě musí hráč upozornit rozhodčího předem a střídání lze provést pouze během poločasu (např. když míč vypadne nebo je kop od branky). Pokud hráč nedodrží futsalové předpisy týkající se střídání hráčů, rozhodčí má právo udělit sankce. Sankce může být ve formě varování nebo přímého vyloučení hráče ze hřiště.

3. Trvání zápasu

Futsalové zápasy se hrají 2 x 20 minut. To znamená, časovač bude zastaven, když míč vypadne (buď mimo hrací plochu, nebo když je kop mimo značku) a bude znovu aktivován až poté, co se míč vrátí na hřiště. [[Související článek]]

4. Časový limit

Ve futsalu je termín time-out známý také jako v basketbalu. Každý tým má svůj podíl Časový limit 1krát za poločas s oddechovým časem 1 minuty. Pokud se tým nezeptá Časový limit v prvním kole, pak se kvóta nebude sčítat do druhého kola. Mezitím, pokud zápas půjde do extra kola, pak Časový limit nelze použít.

5. Cíl výkop

V pravidlech futsalu mohou hráči okamžitě kopat do míče výkop směrem k cíli. Pokud se dostane do branky, bude kop považován za platný gól. Pokud je mezitím brankář přetlačen, bude to okamžitě mít za následek rohový kop.

6. Volný kop

Volné kopy mohou být rozehrávány uvnitř pokutového území.Stejně jako ve fotbale se volné kopy vyskytují, když je v určitém okamžiku faul. Rozdíl je v tom, že ve futsalových předpisech se mohou volné kopy odehrávat i na pokutovém území, a to ve formě přímých volných kopů nebo nepřímých volných kopů. Přímý volný kop znamená, že jej lze kopnout přímo do brány a pokud bude branka automaticky považována za platnou. Mezitím nepřímý volný kop znamená, že bude považován za platný gól pouze v případě, že zasáhne člen těla jiného hráče (jak protihráče, tak spoluhráče). Volný kop mimo pokutové území musí být proveden za méně než 4 sekundy. V opačném případě to rozhodčí bude považovat za faul, takže míč bude vrácen zpět, aby byl předán týmu soupeře.

7. Pokutový kop

Pokutový kop nařídí rozhodčí, když dojde k faulu v pokutovém území (včetně volného kopu) nebo když dojde k závažnému faulu mimo pokutové území. Branky vytvořené z trestné lavice jsou rozhodčím vždy považovány za platné.

Poznámky od SehatQ

Hrát futsal s přáteli je vždy zábava. Během této pandemie je ale dobré přehodnotit aktivity, do kterých je zapojeno hodně lidí. Chcete-li proto zjistit tipy pro bezpečné cvičení během pandemie, zeptejte se přímo lékaře v aplikaci SehatQ Family Health. Stáhnout nyní na App Store a Google Play..